Categorie | Sport

Fotbal in sală – Cupa Municipiului merge la Convenabil

Finalul saptamanii trecute a fost “plin ochi” de evenimente fotbalistice, atat in municipiu cat si in judet. Totul a culminat cu cele doua meciuri din cadrul Cupei Municipiului 2019, clasamentul fiind stabilit in urma intalnirilor dintre Metalurg si ISU Delta pentru locurile 3-4, Convenabil si Paradise Resort pentru primele doua locuri ale podiumului. Coincidenta a facut ca ambele meciuri sa fie decise la lovituri de departajare .cu scorul de 3-1.

Finala mică a Cupei Municipiului, decisă la loviturile de la 7 metri. ISU Delta a câștigat cu 3-1 meciul cu Metalurg, după 1-1 la finalul timpului regulamentar

Gepostet von Ajf Tulcea am Sonntag, 24. Februar 2019

Meci dramatic și în finala Cupei Municipiului, decisă tot la loviturile de la 7 metri. A câștigat echipa Convenabil cu scorul de 3-1 după ce la finalul timpului regulamentar a fost 2-2 (Ștefăniță și Cazacu au marcat câte 2 goluri pentru Convenabil și respectiv Paradise Resort).

Emotii mari au fost si in tribune, sustinatorii echipelor aflate in intrecere fiind alaturi de favoriti pe prioada evolutiei. Atat echipele finaliste cat si celelalte participante in acesta cometitie de iarna merita felicitate pentru joc, fair-play si seriozitate. Primul trofeu  la Cupa Municipiului a fost , conform spuselor capitanului echipei, Florin Saulea “Un trofeu castigat prin munca, ambitie … moto-ul nostru:UBI CONCORDIA, IBI VICTORIA”.  Titlul  de cel mai bun jucator revenindu-i lui Stefanita Andrei, jucator al echipei campioane.

Clasament final

1, Convenabil

2, Paradise Resort

3,ISU Delta

4, Metalurg

Premierea a foat facute de catre presedintele AJF, Petre Badea – vicepresedinte al Consiliului Judetean, alturi de presedintele de onoare al forului fotbalistic judetean, Petre Marinescu-viceprimarul municipiului, felicitandu-i pe jucatori si indemnadu-i si pe viitor sa manifeste aceeasi dragoste fata de “sportul rege”. Premiile au constat in cupe, diplome, trofee dar si in bani, asa cum a fost si promisiunea de inceput a presedintelui Badea. Locul I- 1000 ron, locul II-500 ron si locul III-250 ron.

Festivitatea de premiere a campionilor: Convenabil Tulcea!

Semifinalele si finalele cupei au fost arbitrate de catre brigada Stoian Valeriu si Colniceanu Dorinel, ambii fiind premiati pentru prestatie la inceputul festivitatii.

Cupa Municipiului a fost organizata de catre AJF Tulcea in parteneriat cu Directia Judeteana pentru Sport si Consiliul Judetean.